Türk vatandaşına idam cezası

Haber Tarihi : 06.09.2009 17:01:58 Hatay'dan çalışmak için Suudi Arabistan'a giden ve uyuşturucu deposunda yakalandığı iddiasıyla idam cezasına çarptırılan 29 yaşındaki Türk vatandaşının zor durumdaki ailesi yetkililerden yardım bekliyor.
A +   A -

 

Antakya ' ya bağlı Harbiye beldesinde oturan Ali Ağırdaş , 2006 yılında ç ; alışmak iç ; in Suudi Arabistan ' ın Riyad kentine gitti . Burada bir lokantada garson olarak işe başlayan Ağırtaş , bir sü ; re sonra uyuşturucu deposuna yapılan baskında yakalanarak tutuklandı . Riyad ' da yargılanan Ağırdaş , geç ; en yılın Mayıs ayında idam cezasına ç ; arptırıldı . Cezaevinde idam edilme korkusuyla yaşayan Ali Ağırdaş ' ın Harbiye beldesinde oturan ailesi ise zor gü ; nler yaşıyor .

Bekar olan kardeşinin kurtarılması iç ; in yardım isteyen 30 yaşındaki abla Ceyhan Ağırdaş , ' Kardeşim 2006 yılı sonunda Riyad ' a ç ; alışmaya gitti . 2007 Şubat ayında konsolosluk ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla cezaevine girdiğini ö ; ğrendik . Haberi duyduktan sonra yıkıldık , perişan olduk , dağıldık . Allah kimsenin başına vermesin bö ; yle bir olayı . Daha sonra sü ; rekli Ankara ile irtibat halinde kaldım . Olayla ilgili gelişmeleri ö ; ğrendim . Uzun sü ; re kardeşimden haber alamadım . Ç ; ok zor şartlar altında birkaç ; kez gö ; rü ; şebildim kardeşimle . En son 2008 Mayıs ayında mahkemeye ç ; ıktı . Yargı sü ; reci o zaman bitti ve idam cezası verildiğini ö ; ğrendim . O gü ; nden sonra Ankara ' ya gidip gelmeye başladım . Dışişleri bakanlığı ve Ç ; ankaya Kö ; şkü ; ' ne gittim . Yetkililerle gö ; rü ; ştü ; m . Bana sabırlı olmamı bu sü ; recin ç ; ok uzun sü ; receğini sö ; ylediler . Ben son 1 yıldır ü ; stü ; n bir sabırla yaşıyorum . Her ay ç ; ok zor şartlar altında kardeşime para gö ; nderiyorum . Onun da ihtiyaç ; ları var . Kardeşim artık dayanamıyor orada olmaya . Son gö ; rü ; şmemizde yalvardı , ' beni buradan kurtarın ' diye . Yaşanan belirsizlik bizi mahvetti . Her anlamda yok olma sü ; recindeyiz . Artık yapacak bir şeyimiz kalmadı . Allah ' tan başka bir umudumuz kalmadı . Benim , devlet bü ; yü ; klerimizden Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' dan tek isteğim bu Ramazan ayında kardeşim iç ; in bir af sağlanması iç ; in Suudi Arabistan Kralı ile gö ; rü ; şmeleridir ' diye konuştu .

56 yaşındaki anne Hindiye Ağırdaş , evlat hasreti ç ; ekmenin ç ; ok zor olduğunu belirterek , oğluna kavuşmak iç ; in iki ü ; lke yetkililerinden yardım istedi .

Hatırlanacağı ü ; zere Hataylı berber Sabri Boğday da , Suudi Arabistan ' da Mısırlı bir terziyle tartıştığı sırada , ' Allah ve peygambere kü ; fü ; r ettiği ' iddiasıyla tutuklanıp yargılandığı mahkemece idam cezasına mahkum edilmiş ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l ' ü ; n girişimiyle affedilmiş ve memleketine geri dö ; nmü ; ştü ; .