Samandağ'a Kaplumbağa Tedavi Merkezi Kuruluyor

Haber Tarihi : 17.04.2010 14:30:34 Hatay'ın Samandağ ilçesinde Deniz Kaplumbağaları İlkyardım ve Tedavi Merkezi kurulması için çalışmalar başlatıldı.
A +   A -

  İlçede Deniz Kaplumbağaları İlkyardım ve Tedavi Merkezinin kurulması amacıyla Samandağ Kaymakamlığı ' nda bir toplantı düzenlendi . Toplantıda , Hatay ' da kaplumbağalar için bir tedavi merkezi kurulması yönünde karar alındı . Ayrıca , Samandağı Çevlik Limanı ' nda bir rehabilitasyon merkezi kurulması ve projenin uygulamaya geçilmesi amacıyla 17 Mayıs ' ta detaylı bir toplantı yapılması kararlaştırıldı .
Türkiye ' de 2000 yılından beri deniz kaplumbağaları rehabilitasyon çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Çevre Orman Bakanlığından İrfan Ekmekçi , " 2008 yılında Dalyan ' da kaplumbağa rehabilitasyon merkezi kuruldu . Pamukkale Üniversitesi , Dalyan Belediye Başkanlığının koordinatörlüğünde gerçekleştirildi . 2009 yılında Bakanlık her İlde rehabilitasyon merkezi kurulması yönünde alt-yapı çalışmalarının başlatılacağını belirtti . Hem donanım kurulması hem de veterinerlik anlamında , rehabilitasyon anlamında alt-yapı donanımın yapılması gerekir " dedi .
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ' nden Şükran Özdilek de , " 2001 yılından beri Samandağı ' nda çalışmalar yürütüyoruz . Deniz kaplumbağalarını tedavi etmek için ayrı bir merkezin kurulması şart " diye söyledi .
Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu ' nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Doç . Dr . Şükran Yalçın Özdilek , Doç . Enes Altuğ , Doç . Hasan Solmaz , Yard . Doç . Hasan Ergün , Çevre Orman Müdürlüğünden Ahmet Altuğ , Doğal Koruma Daire başkanı Ali Mennanoğlu , Doğal Koruma ve Milli Parklar Müdürü Cüneyt Çağlar , Tarım İl Müdürlüğünden Ufuk Sakallı , Çevre Orman Bakanlığından irfan Ekmekçi , Doğal Koruma Daire Şube Müdürü , Samandağ Belediye Başkan vekili Selva Oruç , Mağaracık Belediye başkanı Zaim Sat , Meydan Köyü muhtarı Erdal Sertel , ÇKD başkanı Mişel Atik , MKÜ Veterinerlik Fakültesi ' nden öğretim elemanları katıldı .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !