İSTE'nin Elektrikli Otomobili 'Elektro-Mob-İSTE' Yarışa Hazır

Haber Tarihi : 04.08.2018 20:48:45 İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri, TÜBİTAK’ın düzenlediği Elektromobil 2018 Yarışması için tasarladıkları ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli elektrikli otomobili yarışma öncesi okulun bahçesinde tanıttı.
A +   A -

İSTE öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan 17 kişilik grup, 1 yıl önce tasarlanan ‘Elektro-Mob-İSTE’nin yapımını üniversitenin atölyesinde tamamladı. 6-12 Ağustos tarihleri arasında TÜBİTAK’ın Kocaeli İskenderun, Hatay ve tüm Türkiye için son derece önemli olduğunu belirten Dr. Elmas, düşük enerji tüketimli, yüksek performanslı otomobil ile 100 kilometre mesafenin 1-1,5 TL arasında bir maliyetle alınabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Elektrikli otomobillerin çevreci ve ekonomik olduğunu söyleyen Dr. Elmas, “Uzun süreli yol gidebilmek ve menzilin artması amaçlı olarak enerji depolama sorununu aşabilmek için şarj istasyonları yaygınlaşmalı. Birim mesafe başına elektrik enerjisi tüketiminin azalması, bir başka deyişle motorların verimlilik değerlerinin yükselmesi alanında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışmalar mevcut. İSTE Elektro Mobil Takımı, TÜBİTAK alternatif enerjili araçlar kategorisinde 2018 yarışmasına katılmaya hak kazandı. ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli elektrikli otomobili ile İSTE Elektro Mobil Takımı 5 Ağustos’ta başlayacak olan TÜBİTAK elektrikli otomobil yarışlarına katılacak. 17 kişilik İSTE Elektro Mobil Takımı, tamamen İskenderun Teknik Üniversitesinin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır” diye konuştu.

Yarışta ‘Elektro-Mob-İSTE’nin pilotluğunu yapacak olan Ece Sultan Kaba ve Görkem Güney ise, yarışmayı kazanmayı çok istediklerini belirterek, “Elimizden geleni yapacağız. Çok emek verdik. Umarız emeklerimizin karşılığını alıp döneceğiz” dediler.

İSTE’de yapılan tanıtım ve törenin ardından ‘Elektro-Mob-İSTE’, Kocaeli Yarış Pisti’nde gerçekleşecek olan TÜBİTAK yarışmasına uğurlandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !