İdam bekleyen bir Türk daha

Haber Tarihi : 07.09.2009 13:15:21 Hatay’dan çalışmak için Suudi Arabistan’a giden ve uyuşturucu deposunda yakalandığı iddia edilen garson Ali Ağırtaş idam cezasına çarptırıldı. Ağırtaş ailesi Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan yardım istiyor.
A +   A -

 

Hatay ' ın Harbiye Beldesi ' nde oturan Ali Ağırtaş , 2006 ' da Suudi Arabistan ' ın Riyad kentine ç ; alışmaya gitti . Burada bir lokantada garson olarak işe başlayan Ağırtaş , bir sü ; re sonra uyuşturucu deposuna yapılan baskında yakalanarak tutuklandı . Riyad ' da yargılanan Ağırtaş , geç ; en yılın mayıs ayında idam cezasına ç ; arptırıldı . Cezaevinde idam edilme korkusuyla yaşayan Ali Ağırtaş ' ın Harbiye Beldesi ' nde oturan babası 57 yaşındaki Ahmet , annesi 56 yaşındaki Hindiye ve ablası 30 yaşındaki Ceylan Ağırtaş şoke oldu . Bekar olan kardeşiyle sağlıklı koşullarda haberleşemediklerini belirten Ceylan Ağırtaş , TBMM Eski Başkanı Kö ; ksal Toptan ' ın bir sü ; re ö ; nce Tü ; rkiye ' ye gelen Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Abdullah Bin Muhammed ' den , kardeşinin affedilmesini istediğini sö ; yledi . Bugü ; ne kadar olumlu veya olumsuz haber alamadıklarını belirten Ağırtaş , &ldquo ; Kardeşim lokantada garsonluk yapmaya gitti . Uyuşturucuyla ilgisi yoktur . Suç ; suz olduğuna inanıyoruz . Bu nedenle kardeşimin affedilip Tü ; rkiye ' ye gö ; nderilmesini istiyoruz&rdquo ; dedi .

BERBER HEMŞEHRİSİ KURTULMUŞTU

İdam cezasına itiraz edildiğini ancak , 1 yıldan bu yana gelişme olmadığını anlatan Ağırtaş , &ldquo ; Kardeşim dö ; rt duvar arasında ö ; lü ; m korkusuyla yaşıyor . Hayatından endişe ediyoruz . Mü ; slü ; manlık ' ta can almak yoktur . Bu belirsizlik , onu olduğu kadar bizi de bitirdi&rdquo ; diye konuştu . Ağırtaş , Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın da kardeşinin kurtarılması iç ; in girişimde bulunmasını da istedi . Hataylı berber Sabri Boğday , Suudi Arabistan ' da Mısırlı bir terziyle tartıştığı sırada , ' Allah ve peygambere kü ; fü ; r ettiği ' iddiasıyla tutuklanıp yargılandığı mahkemece idam cezasına mahkû ; m edilmiş ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l ' ü ; n girişimiyle affedilmişti . Geç ; en ocak ayında serbest bırakılmıştı .