Ev Hanımıydı Çilek Üreticisi Oldu

Haber Tarihi : 08.05.2018 11:12:02 Hatay'ın Hassa ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi 32 yaşındaki Bozkurt, 'Genç Çiftçi Projesi' sayesinde aldığı hibe desteğiyle oluşturduğu 5 dönümlük tarlada çilek üretmeye başladı Bozkurt:'Ev hanımıydım, kendi işimi kurdum. Çileğimle uğraşıyorum, bana çok iyi geliyor. Paramı da kazanıyorum'
A +   A -

HİLMİ TUNAHAN KARAKAYA - Hatay'ın Hassa ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi Öznur Bozkurt, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında aldığı hibe desteği sayesinde oluşturduğu 5 dönümlük çilek tarlası sayesinde ev hanımlığından üreticiliğe geçti.

Yaklaşık bir yıl önce eşinin önerisi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne giderek Genç Çiftçi Projesi'ne başvuran 32 yaşındaki Bozkurt, başvurusunun uygun görülmesi üzerine 30 bin lira hibe almaya hak kazandı.

Aldığı destekle 5 dönümlük alana çilek eken Öznur Bozkurt, ürünlerini hasat etmeye başladı.

Bozkurt, çilek yetiştirmenin hayali olduğunu ve bunu da devletin sağladığı hibe desteğiyle gerçekleştirdiğini söyledi.

Daha önce ev hanımı olduğunu anlatan Öznur Bozkurt, "Ev hanımıydım. Genç Çiftçi Projesi'ni duydum. Eşim de 'Öznur, bir başvur' dedi. Ben de başvuru yapmıştım, o da çıktı çok şükür. Evdeki işimi yapıyorum, tarlaya geliyorum. Burada yakınlarımla birlikte çalışıyoruz, yine eve gidiyorum. Çileğin her işi zor. Günlük çalışıyorsun." diye konuştu.

Bozkurt, çileğin bakımında ve toplanmasında en büyük destekçisinin ailesi ve yakınları olduğunun altını çizerek, projeden aldığı maddi, yakınlarının verdiği manevi destekle güzel bir sonuca ulaştığını ifade etti.

- Kilogramı 3,5 liradan satıyor

Çileğin alıcısının tarlaya gelip ürünü peşin para ödeyerek aldığını belirten Öznur Bozkurt, şöyle konuştu:

"Aslında çileği ekerken endişeyle ekmiştik. Korktuğumuz gibi olmadı, para kazandırıyor. Talep gayet iyi. Biz toptan olarak veriyoruz. Ortalama toptan kilogramı 3,5 liradan gidiyor. Ev hanımıydım, kendi işimi kurdum. Çileğimle uğraşıyorum, bana çok iyi geliyor. Paramı da kazanıyorum."

Bozkurt, kadınların istediği zaman tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini de dile getirerek, verilen desteklerden dolayı teşekkür etti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !